"גם את הרב וויסמנדעל האשימו באחריות להרג יהודי אירופה" – מכתב התגובה להאשמות שהוטחו בנשמעים לגדולי הדור

סיפורו של אסיר עולם התורה ישראל מאיר טולידנו, קיבל אמש תפנית בעייתית, כאשר אחת ממכרות המשפחה החליטה על דעת עצמה לעשות "טובה למשפחה" ולצאת למסע יחסי ציבור עבור אלו התומכים בהתייצבות בלשכת הטומאה, תוך שהיא מאשימה את גדולי ישראל, רבנן ותלמדיהון בשורה ארוכה של טענות שאין ביניהם למציאות כל קשר.

במכתבה מאשימה הגברת את האיסור שהוטל על ההתייצבות בלשכת הגיוס, ככזה שהביא למעצרו של הנער הצעיר לבית משפחת טולדיאנו, כל זאת כשהיא מתעלמת לחלוטין מהעובדה כי הסיבה בגינה נעצר בחור הישיבה אינה בגלל אלו שפועלים נגד ההתייצבות אלא בגלל אלו שמגיעים להתייצב, היות ולולא היו מתגייסים, לא הייתה מעזה המשטרה לעצור את כלל הציבור החרדי, והבעיה ממילא הייתה נפתרת.

במכתבה מלא הסילופים היא כותבת על אב המשפחה שכעת נאלץ, כלשונה, לחזר על פתחיהם של העסקנים במטרה ליטול מהם עצה מה לעשות עם הבן שנאסר.

בנוסף מאשימה הגברת את אלו שנענים לקריאתם של גדולי ישראל ומתנגדים להתייצבות, בכך שהם מקיימים ״חינגאות״ סביב תפיסתו של הנער. ומציירת אותם ככאלו שנהנים חלילה מקיומם של ההפגנות, ונהנים כביכול מכך שהנער הצעיר לבית טולידאנו נעצר.

מכתבה עמוס העיוותים של הגברת נענה בתגובה חד-משמעית שאינה מותירה כל ספק בנוגע לצדקת דרכה של תורה. במכתב התגובה שפורסם הוקבל בין טענותיה המוזרות של הגברת לדברים שנטענו בזמנו נגד הרב מיכאל וויסמנדעל זצ"ל, שנלחם מול הציונים בנסותו לעצור את מכונות ההשמדה בגרמניה ובפולין. גם אז האשימו את הרב וויסמנדעל בכך שבגללו הובאו היהודים לשמד!

"בכלל", טענו אז ראשי הציונות נגד הרב זצ"ל, "צריך לדעת, שאחד מהנושאים הטעונים ביותר בגרמניה, הוא הנושא היהודי, מבחינתם היהודים לוקחים את כל הכסף של המדינה, גנבים ונוכלים, זה הרגשה הכי טעונה שיש בכל גרמני. הדבר היחיד שיכול להוציא מיליונים של גרמנים להפגנות זה הנושא היהודי. צריך להתנהל בו ברגישות ובחכמה, לא בכח. לא ראש בראש. הרי כל עליית היטלר לשלטון היה בגלל שעיצבנו אותם". כן, בדיוק אלו הטענות שהוטחו כלפי הרב וויסמנדעל, שהיה היחידי שנלחם בהשמדת היהודים באירופה.

בהמשך המכתב מסבירים כותביו לקהל הצמא לשמוע, כי דווקא אלו הנלחמים הם העומדים בפרץ מול שורת העסקנים שמובילים את הציבור הרחב לשמד ולהתבוללות. הן באמצעות חוק הגיוס, והן באמצעות קידום לימודים אקדמאיים וכו'.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.