היסטוריה של מאבקים: המכתב שנשלח לראשי ישיבת עץ חיים במטרה למנוע שיתוף פעולה מצדם עם שלטונות הגיוס

מכתב היסטורי ומרתק שנחשף בימים האחרונים מגלה מעט מנבכי התקופה של תחילת התקוממות עולם התורה בארץ הקודש, ומציג באופן מצמרר כיצד ההיסטוריה חוזרת על עצמה ושבה מידי תקופה באופן דומה מאוד.
המכתב – שאת כתיבתו יזם הגאון הצדיק רבי נחום יצחק שמעון פראנק זצ"ל, בנו של הגאון הירושלמי רבי זאב וועלוול פראנק זצ"ל ואחיינו של הגרצ"פ פראנק רבה של ירושלים – כולל בחובו קריאה מעומק ליבם של הצורבים הצעירים, שלמדו באותה עת בישיבת 'עץ חיים' הירושלמית, לרבני הישיבה ומנהיגיה בבקשה כי יימנעו מהצבת הדגל בראש בניין הישיבה. המכתב כולו הוא פיסת היסטוריה מימי הבראשית של עולם התורה המתחדש בארץ ישראל, אך נדמה כי הפסקה הבולטת שבו היא חתימתו של מרן הגר"ש אויערבך הנמנה בין החותמים הצעירים על המכתב שנשלח לראשי הישיבה.
היה זה בשנת תשי"ד (1954 למניינם), ימים ספורים קודם ראש חודש אייר. קבוצת תלמידים מבכירי הישיבה שמנתה למעלה משבעים בחורים, פנתה בקריאה להנהלת הישיבה להימנע מהזדהות עם המדינה ומהצבת הדגל מעל בניין הישיבה המיתולוגית.
במכתבם כותבים התלמידים מדם ליבם: "…למותר לבאר גודל חילול השם וחילול התורה הקדושה, הנעשה בארצנו הקדושה ע"י שלטון החפשיים, אשר עומדים ומכריזים תמיד שאין להם חלק ונחלה בה' אלוקינו ותורתו הקדושה – ומה מאד מכאיב לבנו לראות בכל שנה ושנה ביום העצמאות שלהם, דגל ציוני מתנוסס על שער ישיבתנו הקדושה, אשר בזה נראה הדבר כאילו ישיבתנו הקדושה מזדהה עם שלטון זה, וגדול חילול השם בזה… חוסו נא על כבוד המקום וכבוד התורה ועל כאבם וצערם של בני ישיבתנו הקדושה…".
כפי שציינו קודם, על המכתב חתום גם ראש הישיבה מרן רבי שמואל אויערבך, אולם הוא אינו הגאון היחידי שהתפרסם ברבות הימים מבין החותמים על המכתב. רבנים נוספים שחתמו בשעתו על המכתב ההיסטורי הם רבי צבי מיכל הלר, רבי שמואל אויערבאך, רבי זרח אפרים זלזניק, רבי אברהם דוב אויערבאך, רבי יחיאל מתתיה דייויס, רבי משה ברוך לוין ועוד.

פקיד וועד הישיבות מכה פעיל נגד הגיוס

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.