כישלון מהדהד לניסיון של חבר הכנסת פרוש לגייס את רבני ארה"ב לצד הפוליטיקאים החרדיים

עצרת ההמונים שהתקיימה בארה"ב והעלתה  אל הכותרות את גזירת הגיוס החמורה, זעזעה את המנהיגות הפוליטית החרדית בישראל, שהבינה כי הקרקע נשמטת מתחת לרגליה, וכי היהדות החרדית בארה"ב מתייצבת כולה לצד הנאבקים בגזירת הגיוס, ומתכוונת להשקיע בכך ממון ומשאבים מרובים, דבר שאינו עולה בקנה אחד עם קמפיין ההשתקה אותו מקדמים אותם פוליטיקאים חסרי מצפון. התמורות הרבות שחוללה העצרת כבר ידועים לכל, עם זאת, עבור הפוליטיקאים בישראל, השינוי המשמעותי בדעת הקהל שהתחולל בעקבות העצרת הביא למאמצי על מצדם לנסות ולמכור גם ליהדות ארה"ב כי אין כלל גזירת גיוס, וכי כל הטענות המושמעות הם טענותיהם של קומץ קיצוני שאינו יודע על מה הוא מדבר. כך יצא לו חבר הכנסת מאיר פרוש ממפלגת יהדות התורה לעבר מקומות מושבותיהם של גדולי ישראל בארה"ב, כשהוא חדור מטרה – לנסות ולמנוע את המשך הקמפיין נגד הגיוס בטענה כי אין כלל גזירה שכזו.

מרגע נחיתתו בארה"ב החל מאיר פרוש במרתון של פגישות בבתי רבנים ואדמו"רים, במטרה לנסות ולמכור להם שאין ולא תהיה גזירת גיוס. הוא לא המתין לרגע וזמן קצר לאחר נחיתתו בארה"ב הוא כבר נפגש עם אחד מגדולי האדמו"רים בתפוצות – האדמו"ר מנובימינסק, כמו כן ביקר פרוש גם בבתיהם של האדמו"רים מסאטמאר, בביתו של ראש הישיבה הגר"מ קוטלר ובבתים של עוד רבנים אחרים. אולם, למרות שציפה לקצור הישגים משמעותיים בקרב על לבה של יהדות ארה"ב, הוא גילה מהר מאוד כי גדולי הרבנים בארה"ב אינם קונים את סיפוריו, ומתמצאים היטב בנעשה בארץ ישראל, ובמצב החמור שפוקד את הציבור החרדי בישראל.

זמן קצר בלבד לאחר כניסתו של פרוש למעונו של האדמו"ר מנובימינסק, הבין חבר הכנסת כי נסיעתו נועדה לכישלון. האדמו"ר מנובימינסק, שהבין למן הרגע הראשון מהי כוונתו של פרוש בהגיעו אליו, גיחך על הטענות המשונות אותם העלה במהלך השיחה. הדברים הגיעו לכך שהאדמו"ר פנה אל חבר הכנסת במהלך שיחתם ואמר לו: "למה לבלבל בראש?" הגזירה היא עובדה שצריך להילחם עליה בכל מחיר.

למותר לציין כי גם בבתיהם של אדמו"רי סאטמר פרוש לא נחל הצלחה מהדהדת, והביקור מבחינתו התברר ככישלון חרוץ, כישלון שהתחדד לנוכח סירובו של ראש הישיבה, הגאון הרב מלכיאל קוטלר, לפוגשו, בטענה כי אם הוא יתייצב לבדו, ראש הישיבה לא יוכל להאמין לדבריו. על כן הציב בפניו ראש הישיבה תנאי ברור, לפיו, עליו להגיע לפגישה כשהוא מלווה בשני רבנים שיחזקו את דבריו. מששמע זאת פרוש הוא השיב כי הוא ממהר לעבודתו בארץ ישראל, עבודה, שראש הישיבה הגדיר אותה: ככזו שתביא לכך שיהודים נוספים יפלו לשמד הצבאי.מכתב הרבנים הספרדיים לרבני ארהב

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.