מעטפת הנפץ שלא הייתה: כך נופח סיפור שולי לממדים אימתניים

כלי התקשורת יצאו ביום שלישי האחרון בכותרות ענק: "קיצונים שלחו מעטפת נפץ לביתו של ראש מדור גיוס חרדים בצבא". ההשוואה מבחינת התקשורת הייתה ברורה: כמו ארגוני הטרור – גם הנלחמים נגד הגיוס מתנהגים כמו אחרוני הפושעים, כך הוצגו כלל הנלחמים נגד הגיוס כחבורת עבריינים פליליים שמקומם בכלא. גם המסר חודד היטב כדי שייקלט במוחותיהם של הקוראים והמאזינים. הצורך באזעקת חבלן משטרתי שינטרל את "מכתב הנפץ", הובלט היטב בדיווחים, והגדרות כמו "חצו את הקווים", ו"רוצים להבעיר את השטח", נשמעו ברמה.

לצד העובדה ששליחת מכתבי נפץ מדומים לבתי העוסקים בקידומה של גזירת הגיוס – אינה דרכה של תורה, וגם לצורה בה נלחמים בגזירה יש חשיבות, והיא צריכה להיעשות בצורה שונה מהאופן בו התנהלו אותם גורמים אשר כנראה בגלל כאב ליבם חצו מעט את גבולות הטעם הטוב, עדיין, המקרה שדווח בתקשורת היה שונה לחלוטין ממה שקרה באמת. עד כדי כך שכנראה גם רס"ן יעקב רבי, שלביתו הגיעה מעטפת הנפץ, לא בדיוק הבין במי עסקו הכותרות הראשיות בכלי התקשורת. הצגת הדברים כאילו בוצע כאן אירוע טרור מהפכני חוטאת לאמת. על המכתב שנשלח היה כתוב מבחוץ כי מדובר במעטפת נפץ, כך לא מתנהלים אנשים המעוניינים להביא למותו של אדם כלשהו. את שליחת מעטפת הנפץ הם יסתירו בכל מאודם וינסו לשוות לה מראה רגיל ותמים. גם הגודל של המעטפה נתן למשפחת רבי מושג או שניים על מה שהוא מכיל, ובעיקר על מה שהוא אינו יכול להכיל. הם כמובן לא רצו לקחת סיכונים והזמינו למקום חבלן שהודיע שניות ספורות לאחר מכן כי אכן אין מדובר במעטפת נפץ.
בכך הסתיים הסיפור, שבולטים ממנו וחמורים ממנו פי כמה מתרחשים מידי יום בלי שהציבור ישמע על כך. אבל כאן לתקשורת היה אינטרס בדבר, ותוך דקות ספורות הידיעה על "מעטפת הנפץ" שלא הייתה, הפכה להיות הנושא הכי חם בחדשות.

1 תגובה

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.